Správně napsaný životopis aneb cesta k úspěchu

Hledáte práci a stále bez kloudného výsledku? Pak si přiznejte, že důvodem může být právě váš životopis! Co má životopis s hledáním práce společného? Takřka vše! V tomto článku vám nabízíme ty nejčastější chyby v životopise, abyste se jim právě vy dokázali vyhnout.

Na co si dovolujeme s důrazem upozornit, jsou gramatické chyby. Životopis je dokument, který vás reprezentuje a určitě by se zde gramatické chyby objevovat neměly. Po té, co váš životopis opravujete a čtete po sté, nemusíte některé chyby už ani vidět. Proto je dobré dát jej přečíst někomu jinému, především pokud se jedná o životopis v cizím jazyce.

Máte zkontrolováno? Pak se zaměřte na to, jakým způsobem jste svůj strukturovaný životopis označili. Pokud jste mu dali název „životopis“, „můj životopis“ nebo třeba „CV“? Tím práci personalistům určitě neusnadníte, právě naopak. Pokud rozesíláte svůj životopis, vždy do názvu připojte i své příjmení. Usnadní to tak práci personalistů při zpětném hledání vašeho životopisu.

A co formát? Je dobré používat formát, u kterého jste si jistí, že nemění svou podobu, až už jej zasíláte komukoliv jakýmkoliv počítačem. Nejčastěji používaným formátem je například PDF, v kterém je dokument neměnný. Posílání životopisu v textovém editoru není příliš šťastnou volbou a dokument může změnit svou podobu.

Lámete si hlavu nad otevřeným dokumentem a stále nevíte, jak pokračovat? Vyhledejte si na internetu životopis vzor a náležitě se inspirujte. Jeho stažení z internetu je zcela zdarma. Dbejte také na délku životopisu, měl by obsahovat 1-2 strany. Pokud jej máte delší, vyvarujte se pracovním zkušenostem, které nejsou k dané pozici relevantní. Pokud kratší, snažte se jej doplnit minimálně, aby obsahoval jednu stranu.