Příměstské tábory

Určitě to také znáte… Vaše dítě má prázdniny, Vy musíte do práce a babičky jsou zrovna na dovolené či v lázních. Starší ratolest již můžete nechat doma samotnou, ale představa toho, že prosedí téměř jistě celý den u počítače, se Vám nejspíš nelíbí… Ideálním řešením je takzvaný příměstský tábor. Tento typ táborů je též vhodný pro malé děti, u sdružení Kazimírka již pětileté, které se ještě bojí spát mimo svůj pokojíček nebo jsou jednoduše příliš závislí na rodičích a klasické dětské tábory tak nepřipadají v úvahu.

A jak takový příměstský tábor probíhá? Každý pořadatel má trošku jiný koncept, ale obecně lze říci, že rodiče ráno v daný čas na určeném místě předají děti vedoucímu a na stejném místě si je pak večer vyzvednou. Mezitím se děti rozhodně nenudí. Čeká je velmi zajímavý program naplněný hrami na hřišti i v klubovně, výlety do blízkého i vzdálenějšího okolí a další akce. Nejdůležitější však je aktivně strávený čas mezi dalšími dětmi.

Asi nejdůležitější osobou je pro dítě na příměstském táboře vedoucí jeho skupiny. Ten by měl být samozřejmě proškolen a mít dostatek zkušeností s prací s dětmi. Vedoucí příměstských táborů sdružení Kazimírka jsou řádně proškoleni o bezpečnosti a první pomoci. Sdružení si též zakládá na tom, aby všichni vedoucí měli dostatek zkušeností  – často jde o studenty pedagogických škol s doložitelnou několikaměsíční praxí nebo o vedoucí z klasických pobytových táborů.

Pozor! Při vybírání vhodného tábora pro Vaše dítě si dobře zjistěte u jednotlivých pořadatelů poměr cena versus „výkon“, tedy to, co v sobě daná částka zahrnuje. Nabídky se totiž podstatně liší. Cena za den příměstského tábora se v Praze pohybuje zhruba od 200 do 500 korun. V ceně může a nemusí být zahrnuto vstupné při výletech, strava, jízdné, … Může se zdát zvláštní, že je udána cena za den, ale u většiny pořadatelů, Kazimírky nevyjímaje, je možno dítě přihlásit na celý týden nebo například jen na dva dny, přesně podle Vašich potřeb.

Z širokého portfolia nabízených příměstských táborů si jistě vybere každý. Jak bylo řečeno výše, každá organizace staví program svých „příměšťáků“ trochu jinak. Existují specializované tábory se specifickým zaměřením – taneční, sportovní, šachové, zálesácké a mnoho dalších. Podstatně větší množství je těch obecných, tedy od každé aktivity trochu. Kazimírka pojala „příměšťáky“ výletově – každý den vyrážejí do bazénu, do muzea, do divadla či kina, na celodenní výlet, do lanového centra, na minigolf a za dalšími zajímavými aktivitami. Tady cena 250 korun za den zahrnuje i veškeré vstupné.

S příměstskými tábory od Kazimírky se letos můžete potkat nejen v Letňanech, kde mají sídlo, ale i na Černém Mostě, na Chodově/Opatově a na Florenci. Do budoucích let plánují síť partnerských organizací a kluboven rozšířit do dalších částí Prahy.

Jistě stojí za zmínku, že příměstské tábory s Kazimírkou probíhají nejen v průběhu letních prázdnin, ale i v zimě a o velikonočních prázdninách.

Text: Šárka Kočová
www.kazimirka.cz