Slovenští novináři popáté na Dnech slovenské kultury v Luhačovicích
Už popáté za sebou se konaly v Lázních Luhačovice, a. s., Dny slovenské kultury (6. – 9. 9. 2017) a to tradičně za účasti slovenských novinářů. Tato akce je jedním z vrcholů kulturního léta. Během několika dní se v Luhačovicích představili umělci ze Slovenska, mezi nimi slovenské osobnosti Milan Lasica a Martin Huba, ružomberský folklorní soubor Liptov a dámský salónní orchestr Afrodité. Příznivce filmu a česko-slovenské vzájemnosti potěšil film Dušana Trančíka Světlé místo. Informoval o tom generální ředitel Lázní Luhačovice Eduard Bláha.
„Lázně Luhačovice jsou pro Slováky výjimečné. Navštěvuje je nejvíc slovenských klientů ze všech českých lázní (cca 2000 ročně), pracuje zde nejvíc Slováků (34) a formovaly je výrazné osobnosti pocházející ze Slovenska. I o těchto osobnostech a jejich úloze při rozvoji Luhačovic je film Světlé místo. Luhačovice se staly prvním lázeňským městem v Rakousko-Uhersku, které bylo v českých rukou a hlásilo se k slovanské kultuře. Sešlo se zde několik výrazných osobností, které spojily svoje schopnosti a intelekt a za několik sezón vybudovaly moderní lázně ve slovanském duchu. Slovenské zastoupení reprezentoval správce lázní Cyril Holuby, lázeňský lékař Pavel Blaho (později člen dočasné vlády první ČSR se sídlem ve Skalici) a originální pečeť lázním daly stavby Dušana Jurkoviče,“ vyjmenoval E. Bláha.
Dodal, že nynější Dny slovenské kultury jsou obnovenou tradicí setkávání se a podpory česko-slovenské vzájemnosti. Navazují přitom na tradici Československých porad, které se konaly v Luhačovicích v letech 1908-1938.
Hlavními taháky nejnavštěvovanějších moravských lázní – Lázní Luhačovice jsou výjimečné minerální vody na čele s Vincentkou, Jurkovičovy stavby, kulturní a společenské akce, ochotný a milý personál, špičkové lázeňské a wellness služby. Luhačovice mají nezaměnitelný genius loci (ducha místa).
Světově známá Vincentka a spol.
Na území Lázní Luhačovice se v současnosti nachází 13 pramenů, z toho se akciová společnost Lázně Luhačovice stará o 10 z nich. Nejznámější jsou Vincentka, Ottovka, Aloiska a pramen Dr. Šťastný. Jména pocházejí hlavně od členů šlechtického rodu Serenyiů, předcházejících majitelů panství, na jejichž pozemcích se prameny nacházely.
Lázeňská léčba v Lázních Luhačovice je založena na využití přírodních léčivých zdrojů v kombinaci s nejmodernějšími léčebnými a rehabilitačními metodami. Při lázeňské léčbě se minerální vody používají na pitné kúry, inhalace a přírodní minerální lázně. Spolu je možné poskytnout cca 60 procedur různého typu. Kvalita přírodních zdrojů, vnějšího prostředí, ubytovacích, stravovacích a zdravotnických služeb jsou důvodem na využívání Lázeňských zařízení též pro relaxační pobyty typu wellness.
V Lázních Luhačovice se u dospělých léčí onemocnění dýchacího ústrojí, poruch pohybového aparátu, trávicího ústrojí, látkové výměny (cukrovka), chorob oběhového ústrojí, onkologická onemocnění, nervová onemocnění. U dětí se léčí choroby dýchacího ústrojí, obezita, choroby trávicího ústrojí a též kožní a onkologická onemocnění. Lázeňská léčba je poskytována dětem už od 1,5 roku s doprovodem.
Akciová společnost Lázně Luhačovice se vzorně stará o Jurkovičův odkaz
Největším lákadlem pro Slováky je soubor Jurkovičových staveb – Jurkovičův dům, Vila Chaloupka, Vila Jestřabí, Vodoléčebné lázně, Říční a sluneční lázně a Hudební pavilón. Nejvýznamnější Jurkovičovou realizací v Luhačovicích je Jurkovičův dům. Nejen v Luhačovicích se hosté mohou seznámit s Jurkovičovými realizacemi. I okolí poskytuje možnost ocenit jeho tvorbu, ať už je to na Sv. Hostýně (Křížová cesta), v Rožnově pod Radhoštěm (rozhledna), na Pustevnách (Libušín, Maměnka), v Brně (Jurkovičova vila). Na slovenské straně hranic je to na Bradle mohyla M. R. Štefánika a ve Skalici Slovenský dom.
Historie dýchá na každém kroku
- Bláha říká: „Tento rok se koná v pořadí již pátý ročník Dnů slovenské kultury, které jsou obnovenou tradicí setkávání se a podpory česko-slovenské vzájemnosti. Nejen Slováci, ale všichni návštěvníci si vychutnávají v Luhačovicích tradiční lázeňské a relaxační služby, ale jezdí sem i za nezapomenutelnými kulturními zážitky. Pověstné luhačovické kulturní léto má mezinárodní charakter. Lázně Luhačovice mají nenapodobitelnou atmosféru, ke které od května do konce září patří kolonádní koncerty rozmanitých kulturních žánrů. Pokud člověk hledá místo na příjemný relax, pohodu a zároveň i zajímavý program, který mu zpříjemní pobyt, Lázně Luhačovice jsou to pravé místo na zdravotní dovolenou a odpočinek. V Luhačovicích se dá příjemně strávit den procházkami, posezením v zrekonstruovaném lázeňském parku, ochutnáváním zdejších světoznámých minerálních vod na čele s Vincentkou a obdivováním pohádkově krásných staveb ve stylu lidové secese, které po sobě zanechal Dušan Jurkovič.“
Slováky oslovuje, vedle historie, i geografická blízkost, protože do Luhačovic mají mnozí blíže než do slovenských lázní. Luhačovice jsou po silnici vzdálené jen 25 km od hraničního přechodu Drietoma – Starý Hrozenkov, 54 km od Trenčína a 165 km od Bratislavy.
Akciová společnost Lázně Luhačovice byla založena v roce 1992 jako výsledek kupónové privatizace. Společnost disponuje ubytovací kapacitou 1300 lůžek v 7 hotelech, z toho je 500 lůžek v kategorii 4 hvězdičkových hotelů, 10 penziónech a 2 dětských léčebnách. Služby poskytuje v průměru 570 zaměstnanců z toho je 17 lékařů a 170 osob zdravotnického personálu. Klientelu tvoří z téměř 90 % Češi a z cca 10 % zahraniční hosté převážně z Rakouska, Slovenska, Německa, Izraele, Ruska, USA, Kanady a dalších sousedních evropských zemí. V posledních letech využívá služby společnosti více než 34 000 klientů. Pravidelnými hosty Lázní Luhačovice jsou popřední osobnosti politického, společenského a kulturního života České republiky, předseda vlády, parlamentu, poslanci, umělci, významní podnikatelé a manažeři.
Lázně Luhačovice, a. s., a Léčebné lázně Jáchymov, a. s., společně tvoří největší lázeňskou skupinu v České republice Spa & Wellness Nature Resorts.
Více informací je na www.LazneLuhacovice.cz a www.HotelAlexandria.cz