Malovaná obec Čičmany ožije folklorem, setkáním fujaristů i práskáním bičů

Kdo má rád slovenský folklor a lidové tradice, ten nemůže vynechat některé z akcí, které se budou konat na podzim v rázovité obci Čičmany, známé malovanými srubovými dřevěnicemi. Milovníci folkloru se setkají ve zdejším obnoveném barokně-klasicistním Kaštielu Čičmany (Zámečku Čičmany), kde je dnes penzion s restaurací. V sobotu 1. září se uskuteční Setkání folklorních souborů z okolí Čičman, v sobotu 29. a v neděli 30. září zde bude Celoslovenské setkání fujaristů a v neděli 7. října 2018 Škola práskání bičem.

Hovoří ředitelka Kaštiela Čičmany Ing. Berta Piešová: „Nejvýznamnější z těchto akcí je Celoslovenské setkání fujaristů, v jehož rámci na nádvoří Kaštiela Čičmany očekáváme přes 60 fujaristů a stovky návštěvníků. Jsme rádi, že národní identita a kulturní tradice nejsou našim lidem lhostejné. Právě Čičmany, které jsou památkovou rezervací lidové architektury, jsou důstojným místem pro svátek fujaristů. Díky zápisu na Reprezentativní seznam nehmotného kulturního dědictví UNESCO je dnes fujara známá i ve světě. Zveme všechny milovníky folkloru, ale i lidových zvyků a architektury, aby navštívili Čičmany a vychutnali si krásu lidové tvorby. A to nejen během avizovaných kulturních akcí, ale během celého roku.“

Dodává, že k dispozici je jim Kaštieľ Čičmany, což je dnes penzion s restauračními službami a hostincem. Nabízí ubytování pro 27 osob v devíti komfortně zařízených dvoulůžkových pokojích s možností jedné až dvou přistýlek. V obnovených prostorách zámečku naleznete na stěnách originální výzdobu s čičmanskými motivy. Původně zeměpanský zámeček byl postaven koncem 18. století a v roce 2015 prošel kompletní rekonstrukcí. Posledním vlastníkem byl hrabě Leopold Berchtold, ministr zahraničí Rakousko-Uherska. Zámeček je ideální nejen jako základna pro turistiku, ale i na konání firemních eventů, teambildingů, menších kongresů a firemních večeří.

Restaurace zámečku reprezentuje domácí kuchyni. Pochutnáte si zde na marinovaných plátcích ze zvěřiny, grilovaném candátu, pečených žebrech a kolenech, kachně, haluškách i pirozích, grilovaném oštiepku, štrúdlu i palačinkách. Čepují Gambrinus, Pilsner Urquell a kofolu. Potěší venkovní sezení a velká oplocená zahrada, kde mohou bezpečně dovádět děti. V ní je i miniaturní čičmanský domeček, ve kterém jsou hračky, tabule a křída pro děti.

 

Obec Čičmany

Rázovitá obec Čičmany je známá doma i v zahraničí svou nezaměnitelnou, národopisnou lokalitou, charakteristickou starobylými kroji, svérázným folklorním projevem a především malovanými dřevěnicemi. Čičmany jsou nejvýše položenou obcí žilinského okresu – nacházejí se v čičmanské kotlině pod vrchem Strážov, v Strážovských vrších, v nadmořské výšce 650 metrů nad mořem, 40 km jižně od Žiliny. První zmínky o obci Čičmany pocházejí z roku 1272. Obec byla známá chovem ovcí, výrobou papučí, pěstováním plodin a zpracováním mléčných výrobků, především brynzy. Od roku 1977 byla dolní část obce vyhlášena za památkovou rezervaci kvůli specifickým malovaným dřevěnicím s bílými vzory, které jsou známé po celém světě. Celkově se v ní nachází 110 chráněných objektů, z nichž je 36 prohlášeno za kulturní památku. Ornamentace domů začala v obci před cca 200 lety a vypovídá o zručnosti tehdejších obyvatel. V minulosti se při zdobení používalo vápno, ale později ho nahradily trvanlivější barvy. Původních ornamentů je v obci už málo. Postupně byly nahrazeny novými inspirovanými místními kroji, které se vyznačují technickou dokonalostí, barevnou kompozicí a bohatostí, která je typická pro balkánské země. Kromě malovaných dřevěnic se obec Čičmany proslavila právě svými nádhernými kroji.

Čičmanské ornamenty jsou součástí světového kulturního dědictví a tvoří součást olympijského oblečení pro sportovce. Tyto vzory tvoří i významnou část slovenského ornamentálního pokladu. Jejich zajímavost spočívá v tom, že jsou velmi jednoduché: křížek, kosočtverec, kolečko, trojlístek, srdíčko, spirálka, čárka, tečka, vlnovka, cikcak a beraní rohy.

V obci je i expozitura Považského muzea sídlícího v Žilině. Prostory muzea jsou umístěny ve dvou památkově chráněných domech zdobených originálními čičmanskými ornamenty. V domech si můžete prohlédnout několik expozic.

Místní domy zaujaly i nejvýznamnějšího slovenského architekta Dušana Jurkoviče, který vypracoval projekt Čičmanskeho gazdovstva (Čičmanského statku) pro národopisnou výstavu v Praze a také se podílel na obnově kulturního dědictví po ničivém požáru v roce 1921.

Kostel v Čičmanech je v barokním slohu a je zasvěcen Nálezu sv. Kříže.

Ski Čičmany v lyžařském středisku Javorinka v Čičmanech se nachází 6 lyžařských vleků Tatrapoma. Areál nabízí ideální podmínky pro rodinné lyžování. Lyžařům a snowboardistům jsou k dispozici 3 sjezdovky různého stupně obtížnosti.

 

Atrakce, které se vyplatí navštívit v okolí Čičman

Lázně Aphrodite v Rajeckých Teplicích (27 km od Čičman)

Termální koupaliště LAURA Rajecké Teplice (27 km)

Termální koupaliště VERONIKA Rajec (20 km)

Slovenský Betlehem (Slovenský betlém) v Rajecké Lesné (16 km)

Golf Park Rajec (15 km)

Národní zoologická zahrada Bojnice (37 km)

Bojnický zámek (37 km)

Znievský hrad (26 km)

Sklářský skanzen, Valaská Belá (21 km)

Farma PRÍSTAVKY, Rajecké Teplice (28 km)

Ski Čičmany

Ski Park Rajecká Lesná (16 km)